Bakanlıktan Antalya-Manavgat İçin 4 Otel Ve Golf Sahası Planı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Antalya'nı Manavgat ilçesindeki denize sıfır 3 bin dönümlük arazinin organize sanayi tahsis belgesini iptal ettiği ve söz konusu alana 4 tane golf oteli yapılması için yeni bir imar planı hazırladığı belirtildi.

Golf turizmine tahsis edilecek

 

Duvar gazetesinden İdris Özyol'un haberine göre, Antalya’nın Manavgat ilçesi Kızılağaç Ulualan mevkiinde 3 bin dönümlük denize sıfır araziye yapılması planlanan Yat Çekek ve İmalat İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve marina projesi iptal edilerek, söz konusu bölge Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayladığı yeni imar planlarıyla golf sahalı 4 otel inşaatına açıldı. Yeni planla 3 tanesi konaklamalı 75’er hektar, 1 tane konaklamasız 55 hektar olmak üzere 280 hektar alanın golf turizmine tahsis edileceği kaydedildi.

Aralarında Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO), Mimarlar Odası, Şoförler Odası, Baro Manavgat Şubesi'nin de yer aldığı 30 sivil toplum kuruluşu, bir araya gelerek Manavgat Ulualan Koruma Platformu’nu oluşturduğu ve toplantıya Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de katıldığı kaydedildi.

Dava açacaklar

Otel tahsisleriyle Manavgat’ın doğusunun sahille bağlantısının tamamen kesileceğini söyleyen platform sözcüsü Mali Müşavirler Odası Başkanı Nezih Özgenç, “Turizm Bakanlığı’nın planlarında yaklaşık 2 kilometrelik sahil şeridinin tamamı, golf alanlarına cepheli olacak şekilde düzenlenmiş. Yaya ve yürüyüş yolları ile park, yeşil alan gibi kamusal kullanımlara yer verilmeyerek Kızılağaç sahili halktan koparılmıştır. Söz konusu alanın, tüm halkın kullanımına açık olarak, kentin ekonomik ve ticari hayatına katkı sağlayacak şekilde, ortak bir akılla bütüncül olarak planlanması gerekmektedir. Burası ilçemizin geleceğidir. Salı günü Ulualan mevkiinde basın açıklaması yapacağız ve bir imza kampanyası başlatacağız. Resen yapılan planlamaların iptali için de dava açacağız” açıklamasında bulundu.

Ak Partili eski başkan da tepki gösterdi

Turizm Bakanlığı’nın yeni otel planlamasına bir tepki de Ak Partili eski Evrenseki Belediye Başkanı Recep Barut’tan geldi. Kendi partisinin kurmaylarının verdiği sözleri hatırlatarak, Turizm Bakanı Ersoy’un bu kararından vazgeçirilmesi gerektiğini söyleyen Barut, “Dört adet golf otel, dört kişi için mutlaka önemlidir; ama Manavgat ekonomisine katkısı, yat limanı ve çekek yerinin katkısının yanında bir hiçtir. Önemli olan halkın genel menfaatine olan projelerdir. Maksat golf sahası yapmak mı yoksa golf bahanesi ile otel yeri elde etmek mi? Ayrıca golf alanları ile oteller aynı arazinin içinde olmak zorunda da değildir. Bu konuda AK Parti temsilcilerinin insiyatif alması gerekir. AK Parti’nin Turizm Bakanı yanlış yapmıştır” dedi.

 

Kategoriler
    Güncel Yazılar