ETİK Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler tek aday olarak girdiği seçimde oy birliği ile güven tazeledi.

İzmir’in Bornova İlçesi’ndeki İbis Styles Otel’de gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısına İzmir Valisi c Foça Kaymakamı Mehmet Türköz, Bornova Kaymakamı Muzaffer Şahiner,  Foça Belediye Başkanı Saniye Bora Fıçı, Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Kültür ve Turizm İzmir İl Müdür Vekili Fahrettin Kerem Çevik, Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir, SKAL İzmir Kulübü Başkanı Güner Güney, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Bölge Başkan yardımcısı Sevgi Can, Türk basınının önemli isimleri, konuk turizmciler ve ETİK üyeleri katıldı.

Moderatörlüğünü Alp Kırşan’ın üstlendiği toplantıda; ETİK Başkanı Mehmet İşler, Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir, SKAL İzmir Kulübü Başkanı Güner Güney, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Bölge Başkan Yardımcısı Sevgi Can ve İzmir Valisi Süleyman Elban Genel Kurul öncesi birer konuşma yaptılar. 

İzmir Valisi Süleyman Elban, turizme büyük önem verdiğini, İzmir turizminin kalkınabilmesi için tüm kurum ve kuruluşların el birliği yapması gerektiğini söyledi.  Elban, ““Bu kadar tarihi zenginliğine doğal güzelliğine inanılmaz gastronomisi ve çok özel insan yapısına ve yaşam tarzına rağmen niye çok turist alamıyoruz. Gerçekten ilginç. Niye alamadığımızla ilgili ciddi bir çalışma yapmamız gerekiyor.  Bireysel olarak çok güzel işletmelerimiz var. Belli turizm noktalarımız çok ön plana çıkıyor. Ama Antalya dediğimizde il olarak Antalya’nın hepsi ön planda. İzmir’e  5 milyon turist hedefi  çok gerçekçi. Ama gerçekçi ve doğru hedefin gelen turistin niteliği ve bıraktıklarıyla da orantılı olması lazım. İzmir markasını tarihiyle, doğasıyla gastronomisiyle, deniziyle ve diğer tüm alanlarıyla doğru pazarlamak gerekiyor” dedi.

TURİZMCİLERLE DESTEK VERENLERE VEFA VE TEŞEKKÜR

Protokol konuşmalarının ardından birliğin vefa ve teşekkür plaketlerinin takdimine geçildi. İzmir Valisi Süleyman Elban ebediyete intikal etmiş Türk Turizminin duayen isimleri Haluk Nişlioğlu ve Şinasi Hurda’nın yakınlarına vefa, turizmciler Mustafa Kaya, Ahmet Kilimci, Veysi Öncel, Sevil Görgülü ile Kültür ve Turizm İzmir eski İl Müdürü Murat Karaçanta’ya teşekkür plaketlerini verdi.

ETİK yetkilileri ve diğer protokol üyelerince ise Foça Kaymakamı Mehmet Türköz, Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, turizm sektörünün önemli isimleri Öğuz Özkardeş, Oğuz Akçura, İsa Erdem, İbrahim Babak, Haluk Alay, Teoman Şensoy, Latife Karasu, Gökhan Sengel, ETİK eski yönetim kurulu üyeleri Şinasi Akçay, Murat Ağbaba, Deniz Tokgün, Reyhan Koç  ve Didem Ersoy, Hukuk Danışmanı Ali Onar ve Genel Koordinatör Leman Erçam’a teşekkür, Club Marvy adına Umut Terzi’ye tesis başarı  plaketleri takdim edildi.

BASIN TEMSİLCİLERİ ALKIŞLANDILAR

Turizme verdikleri destekler için tüm basını temsilen teşekkür plaketlerinin takdimi sırasında, üyeler ve katılımcılar; Hürriyet Gazetesi Ege Temsilcisi Deniz Sipahi, Milliyet Gazetesi Yazarı Osman Gencer, Posta Gazetesi Ege Temsilcisi Banu Şen, Yeni Asır Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ercan Demir, Gözlem Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Çetin Gürel, Ege Telgraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aylin Suphandağlı  ve birlik faaliyetleri  ve genel kurul çalışmalarına destek veren Radyo Ege adına Eylem Aslan’ı ayakta alkışladılar.       

TÜRKİYENİN KONAKLAMA SEKTÖRÜNDE KURULAN İLK SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜYÜZ

ETİK Başkanlığına yeniden seçilen Mehmet İşler ise öncellikle  5 milyon turist vurgusu yaptı.  Genel Kurul sonrası açıklamalarda bulunan İşler; “ETİK 22. Genel Kurulu’nu yaptı. Yeni yönetim, denetim ve Danışma Kurulu üyelerini belirlemiş oldu.  ETİK 1958 yılında konaklama sektörünün kurulan ilk Sivil Toplum Örgütüdür. Bugüne kadar tüm Ege’yi kapsayan çalışmalarıyla birlikte, sektörde önemli bir görev üstlenmiştir.”

İZMİR İÇİN HEDEF BEŞ MİLYON TURİST

“Türkiye'nin üçüncü büyük şehri olan İzmir’de şu andaki turist sayısı 2 milyona çapa atmış durumdadır. İzmir’in bu sayıyı artık aşması gerekiyor. Hedefi en az nüfusu kadar yani 5 milyon olmalıdır. İzmir olarak zaten 10 milyon gibi bir turist beklemiyoruz.  Burada en büyük beklentimiz nitelikli turist gelmesidir. Ağaç boyunu geçmeyen, doğayla iç içe olan, her şey dahilden daha çok yarım pansiyon, oda kahvaltı bazında veya sadece oda bazında, Türkiye’nin bu yöndeki konaklama konsepti konusunda kendini ön plana çıkarmak isteyen, her şey dahil konsepti ile yarışmak istemeyen, kendi kulvarında giden bir bölge olarak sürdürülebilirliği sağlamaktır.

YÜZDE ELLİ KAPASİTEYLE ÇALIŞAN 10 MİYONLUK HAVAALANIMIZ VAR

“İzmir’in çok önemli ve 10 milyon kapasiteli bir havaalanı var. Maalesef yüzde elli kapasiteyle çalışmaktadır. Oysa İzmir gerek havaalanı, gerek tarihi, gastronomisi, spor turizmiyle iklimiyle, her şeyden daha önemlisi kaplıcasıyla ve kongre merkezlerine sahip olacak altyapısıyla turizmin tüm çeşitlerine cevap verebilecek bir şehirdir. Ancak bu zenginlik varken iki milyona çıpa atmış durumdadır. Sayın Aziz Kocaoğlu’nun son döneminde iki buçuk milyonu bulan İzmir, geçtiğimiz beş yılda Sayın Tunç Soyer döneminde iki milyonu geçememiştir. Sayın Cemil Tugay’la bu rakamı beş milyona çekmek isteyecektir. Cemil Tugay’ın geldiğinde turizme verdiği önem tüm camia için heyecanlandırıcı olmuştur. Kendisinin deyimiyle 3T’nin yani turizm, tarım ve ticaretin önemini vurgulamıştır.  Turizm bu yıl 60 milyon turist ve 60 milyar dolar girdi hedefiyle Türkiye'de ekonominin baş aktörü olduğunu göstermiştir.  Türkiye turizmin bu bereketinden faydalanırken İzmir’in iki milyon turistte kalıp, bu pastadan pay almaması büyük talihsizliktir. İzmir’in en kısa zamanda kısa, orta ve uzun vadeli turizm stratejisini yapması gerekiyor.  Bunu tüm paydaşların siyaset üstü düşünerek gerçekleştirmesi gerekiyor.”

SAYIN VALİ RÜZGARIYLA GELDİ

“Bir insan bir yere geldiğinde rüzgarıyla anılır. Çok kıymetli Valimiz Sayın Dr. Süleyman Elban, Adana’daki Portakal Çiçeği Festivali ile beraber, bir anda Adana’yı nasıl bir destinasyon ve çekim gücü haline getirdiyse, birikmiş turizm aklı ve bilgisiyle bize yol gösterecektir.  Sayın Elban ile birlikte İzmir’de ortak paydaşları bir araya gelecek ve hedeflerin yakalanması oldukça kolay olacaktır.  Sayın Valimizde bu nüve, Sayın Büyükşehir Belediye başkanımızda bu arzu ve istek varken Ticaret Odası Başkanımız Sayın Mahmut Özgener’le birlikte tüm turizm paydaşları olarak iki milyona çapa atan İzmir turizmini muhakkak beş milyona çıkartmamız gerekiyor. Düşünün bu ülkeye altmış milyon turist geliyor ve bunun içinden İzmir iki milyonla yetiniyor. Bu kadar kültür ve tarih hazinesine sahip Türkiye’nin üçüncü büyük kenti için küçük bir rakamdır. Hak etmediği bir yerdedir.  Bu yüzden İzmir’in iç pazarda bile ciddi bir tanıtıma ihtiyacı vardır. “

YENİDEN “İZMİRE DOYAMAZSIN” DEMELİYİZ

“Aziz Kocaoğlu döneminde yaratılan “İzmir’e Doyamazsın” sloganı büyük bir olay oldu. Bu sloganla birlikte İzmir iç pazardan çok büyük bir pay aldı.  Bu ve buna benzer projelere ihtiyaç var.  En önemli yanlardan biri körfezdir. Bu doğal körfezde müthiş spor aktiviteleri yapılabilir. İzmir hak ettiği yere gelebilir. Un var şeker var yağ var, helva yapmak için paydaşlar var. Bu konuda kanaat önderlerinin ortak hareket edip siyaset üstü bir yaklaşımla çalışma yapması gerekiyor. Bunu Sayın Elban, Tugay ve Özgener'n liderliğinde yapacağımıza inanıyorum. İzmirli olmak bir ayrıcalıktır. Bu güzelliği tüm Türkiye ve dünyayla paylaşmak istiyoruz” dedi.

 

 

Kategoriler
    Güncel Yazılar