Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle adalarda bu yıl sakin ve kontrollü bir turizm bekleniyor.

ANADOLU AJANSI - Çanakkale

 

Ünlü filozof Heredot'un ''Tanrı, insanlar uzun ömürlü olsunlar diye Bozcaada'yı yaratmış.'' dediği turistik ada, antik dönemlerden bugüne pek çok uygarlığı topraklarında barındırması dolayısıyla hem tarih ve kültür hem de deniz turizmi açısından önemli potansiyeli barındırıyor. 

Bozcaada, Türkiye'nin köyü olmayan tek ilçesi unvanı ile ziyaretçilerine su sıcaklıkları ve tuz oranların birbirinden farklı onlarca koyda yüzme imkanı sunuyor.

Dünyanın ilk "Cittaslow adası" unvanına sahip, 297 kilometrekarelik yüz ölçümüyle Türkiye'nin en büyük adası konumundaki Gökçeada ise yaz aylarında rüzgar sörfü tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Özellikle Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya'dan gelen yüzlerce sporcu buradaki kesintisiz rüzgarda antrenman imkanı buluyor.

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle adalarda bu yıl sakin ve kontrollü bir turizm bekleniyor.

"Diğer noktalara göre biraz daha şanslı olacağımızı düşünüyoruz"

Bozcaada Kaymakamı İbrahim Gültekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgından sonra hayatın normal seyrine girmesiyle birlikte genel anlamda insanların tatil taleplerinin artacağını tahmin etmediklerini söyledi.

Adadaki turizm seyrinin ise hayatın normale dönmesiyle birlikte şekilleneceğini ancak geçen yıllara oranla daha sakin bir turizm beklentileri olduğunu belirten Gültekin, "Bu noktada Bozcaada'yı da turizm anlamında bir adım ileriye çıkaran butik turizm destinasyonu olması. Biz bu anlamda diğer noktalara göre biraz daha şanslı olacağımızı düşünüyoruz. Ama geçen yıllara göre kıyasladığımız zaman sayısal anlamda bir düşüş olacağını düşünüyoruz." dedi.

"Kitlesel değil bireysel turizm bekliyoruz"

 

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz ise tüm dünyanın olağanüstü bir süreçten geçtiğini ifade etti.

Alınan tedbirlerle adada şu ana kadar hiç koronavirüs vakası görülmediğini aktaran Yılmaz, "Bozcaada son yıllarda turizmin lokomotif yörelerinden birisi. Biz bu süreçte değişen dünyada ve değişen turizm anlayışı kapsamında Bozcaada'nın yine bir cazibe merkezi olarak talep görmeye devam edeceğini, hatta ilginin artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Ancak biz özellikle bu yıl ada turizminin biraz daha sağlam temeller üzerinde gitmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yaptığımız toplantılarda bu yıl genel turizme oranla adımlarımızı birkaç adım geriden atmak, daha sağlam yol gitmek üzerine kararlar verdik. Çünkü gün geçtikçe risk daha da azalacak." diye konuştu.

Başkan Yılmaz, adada 19 Mart'ta konaklama tesislerinin faaliyetlerine ara verildiğini anımsatarak, "Biz sürecin devamında Bozcaada'nın ve bizlerin de özlediği daha yavaş, daha sakin bir turizmin devam etmesini istiyoruz." dedi.

Kategoriler
    Güncel Yazılar